Fibroadenom

Bu durum ise daha çok memenin destek bağ dokusunun hastalığıdır. Destek bağ dokusu memeyi taşıyıcı ve şekil veren dokudur. Bu nedenle süt üreten dokuya göre daha serttir. Fibroadenomlar dolayısıyla fibrokistik hastalığa göre daha sert olurlar. Oluşma nedeni çok iyi bilinmemektedir. Ancak retinoik asit ve östrojen hormonun etkili olduğu düşünülmektedir. Misket gibi düzgün yüzeyli olarak ele gelirler. Fibroadenomlar kötü huylu olmamakla birlikte ele sert gelmelerinden dolayı korku yaratabilirler. Ancak fibroadenomlar kötü huylu olabilecek diğer yumrulara göre daha düzgün yüzeyli ve hareketlidirler. Fibrokistik hastalıktaki ağrı hissinin aksine fibroadenomda ağrı da pek beklenmez. Bir tane olabileceği gibi tüm memeyi dolduracak kadar çok sayıda olabilirler.

Fibroadenomlar genelde deneyimli bir doktorun muayenesi ile tanınsa da, ultrasonografi bunu doğrulamak ve ek bir sorun olmadığını göstermek açısından kullanılmalıdır. Mamografi de aynı nedenlerle 40 yaşın üzerinde kullanılmaktadır. Fibroadenomlara günümüzdeki yaklaşım girişim yapmamak şeklindedir. Özellikle 1 cm’den küçük olanlar için bir şey yapmaya gerek yoktur. 1-3 cm arasındaki boyutlarda kişinin seçimi veya cerrahın kuşkusu biyopsi yapmayı gerektirebilir. 3 cm’den büyük olanların çıkartılması önerilmektedir. Bunda da temel amaç çıkartılan dokunun mikroskop düzeyinde adının doğru konması ve tanının doğrulanmasıdır. Tabii bazı durumlarda büyük fibroadenomlar kozmetik açıdan sorun yaratabilirler. Bu durum tek başına kitlelerin çıkartılması için yeterli bir neden olarak kabul edilir.

Fibroadenomların izleminde kadının kendisini her ay adet bittikten 3 ile 5 gün sonra muayene etmesini öneririm. Altı ile 12 ay aralarla ise doktorun muayene yapması iyi olacaktır. Aylık kendi kendine yapılan muayenelerde herhangi bir değişiklik saptanırsa olağan randevu zamanını beklemeden doktora başvurulması gerekir.

@2019 Tüm hakları saklıdır. www.tarikznursal.com.tr MAIL GİRİŞ