Fibrokistik Hastalık

İyi huylu hastalıklar içinde fibrokistik hastalık (FKH) ön sıradadır. Fibrokistik hastalık süt üreten dokunun bir rahatsızlığıdır. Memede ağrı ve ele gelen yumrular olarak tanımlanır. “Fibro” sert doku, “kist” sıvı dolu kese anlamındadır. Her 3 kadından 2`sini etkiler. Aslında hastalık olarak değil memenin bir değişikliği olarak değerlendirilir.

Adet döneminde etkili olan hormonlar rahimdeki gibi meme dokusunu da etkiler. Meme bu etkilerle gebeliğe hazırlanır, bezler büyür. Memede şişkinlik, ağrı ve ağırlık hissi oluşur. Ancak gebelik gerçekleşmezse kullanılmayan bu bezlerin kaybolması rahimdeki gibi hücrelerin dışarı atılması (adet kanaması) şeklinde olmaz. Bezler düzensiz olarak küçülür, kanallar daralır ve fibrokistik durum gelişir. Memelerdeki bu döngüsel değişim ilk adet görmeyle birlikte başlar, her adetle birikir. Adetlerin bitmesiyle (menopozda) bu durum azalır.

Tanıda asıl yöntem dokunarak muayenedir. Ele gelen yumrular çoğunlukla mercimek boyutunda, genelde lastik kıvamında, yuvarlak tespih taneleri gibi düzgün yüzeyli olup memede daha çok koltuk altına yakın bulunurlar. Bazen muayene yeterli olmaz; ultrason, mamografi ve hatta parça alınması bile gerekebilir.

Ağrının geçirilmesi için memenin sutyenle desteklenmesi, geceleri sutyen takılması, ağrı kesici ilaçlar oldukça etkilidir. Kafein (kahve, çay, çikolata) tüketiminin azaltılması ve E vitamini takviyesi bazen yararlı olur. Ciddi adet düzensizliği olan kadınlarda adeti düzenlemek faydalı olabilir.

Fibrokistik hastalığın izleminde her ay kadının kendisini muayenesi, 6 ay aralarla doktor muayenesi ve uygun görüntüleme tetkikleri gerekir.

@2019 Tüm hakları saklıdır. www.tarikznursal.com.tr MAIL GİRİŞ