Jinekomasti (Erkekte meme büyümesi)

Erkekte de kadınlardaki gibi meme dokusu vardır. Ancak hormonal uyarı olmadığı için küçük ve güdük kalmıştır. Bazı durumlarda erkekte de meme dokusu büyüyebilir. Yenidoğan bebeklerde anneden geçen hormonlar nedeniyle memede büyüme olabilir. Ergen ve yaşlı erkeklerde de görülebilir. Bu gruplarda nedeni tam belli olmamakla birlikte erkeklik hormonu (testosteron) taşıyan protein düzeyinin yükselmesi böylece etkili testosteronun azalması ya da meme dokusunun hormona duyarlılığının azalmasıdır. Durumun fazla kilo ile ilgisi yoktur. Aşırı kilo bedenin diğer yerlerinde olduğu gibi meme derisi altında fazla yağ birikimine yol açar ve yalancı meme büyümesine yol açar. Diğer nedenler arasında bazı tansiyon ve kalp ilaçları, böbrek ve karaciğer yetmezliği vardır.

Ergenlerde bu durum bazen geçicidir. Yaş ilerledikçe değişen hormon dengesi de meme büyümesine yol açar. Hangi yaş grubu olursa olsun meme büyümesi erkekte sosyal ve kozmetik açıdan önemli sıkıntıya neden olabilir. Neden olan ilaç kullanımın bırakılması, bazı endokrinolojik tedaviler olayın başladığı ilk birkaç sene içinde yardımcı olabilir. Ancak daha sonra meme dokusu sertleşir ve bu tip tedaviye yanıt alınmaz.

Çoğunlukla günübirlik bir ameliyatla genelde meme başı çevresinden bir kesi ile fazla meme dokusu çıkartılır. Ameliyattan sonra nadiren de olsa yara enfeksiyonu ve yara açılması gibi komplikasyonlar görülebilir.

@2019 Tüm hakları saklıdır. www.tarikznursal.com.tr MAIL GİRİŞ