Mastektomi

Meme koruyucu cerrahinin uygun olmadığı ya da hastanın meme koruyucu cerrahiyi istemediği durumlarda meme tamamen alınır.

Genel anestezi altında hasta uyutulur. Meme başı ve varsa önceki biyopsi kesi izi dahil edilerek yatay eliptik bir kesi ile deri altından ilerlenir. Sınırları üstte köprücük kemiği, içte göğüs kemiği (iman tahtası-sternum), altta meme katlantısı, dışta meme kenarı olacak şekilde tüm meme dokusu çıkartılır. Bazı nadir özel durumlarda alttaki göğüs kası da ameliyata dahil edilebilir (Radikal mastektomi). Ameliyat sonrasında biriken sıvıyı boşaltmak için dren (vakumlu boru sistemi) konarak deri kapatılır. Hastanede yatış süresi 1-2 gündür.

Ameliyat sonrası hemen her hastada alanda sıvı birikimi görülür. Bazen boşaltıcı borular çekildikten sonra da devam eden bu durumda iğne ile boşaltma gerekir. Ancak bu kanserin gidişatını etkileyecek bir durum değildir.

Kanserin çok odaklı, tümörün meme başı altında olduğu, tümörün meme hacmine göre büyük olduğu, deri tutulumun olduğu ve hastanın istemi doğrultusunda meme tamamen alınır. Ancak aynı oturumda yeniden meme yapılanması mümkündür.

@2019 Tüm hakları saklıdır. www.tarikznursal.com.tr MAIL GİRİŞ