Meme Başı Akıntısı

Kadınlarda olabilen meme başı akıntısı bazen tehlike işaretidir. Ancak birçok kadında meme başı akıntısı sarı-kahverengi tonlu olur. Bazen koyu yeşile de çalabilen bu akıntılar genelde süt kanallarının genişlemesinden kaynaklanır. Genişleyen kanalların içinde kanal çeperini oluşturan hücrelerin salgıladığı sıvılar birikir. Süt kanallarının meme başında bulunan kısımlarında tıkaçlar vardır. Bu tıkaçlar dış ortam ile meme kanallarını ayırır. İçerdeki basıncın artması ya da kaşıntı sonucu meme başının sıkılması ile bu tıkaçlar çıkabilir ve akıntı başlar.

Süt kanalları içinde aynı derideki benler gibi papillom adı verilen çıkıntılar olabilir. Bunlar da akıntıya neden olabilir. Bazen bu çıkıntılar kötü huylu olabilir ya da süt kanalları içinde kötü huylu hastalık gelişebilir. Böyle bir durumda akıntı genelde kanlı olur. Ancak yine de kanlı akıntı olmaması kötü olmayacağı anlamına gelmez.

Zaman zaman emzirme olmadığı durumlarda bile bazen süt bezlerinde süt üretimi olabilir. Üretilen süt de meme başından akabilir.

Meme başı akıntısı olan kadınların doktora görünmesi gerekmektedir. Çoğunlukla iyi huylu bir nedeni olsa da bazen kötü hastalıkların habercisi olabilir. Özellikle kanlı ve kendiliğinden olan akıntılar önem taşımaktadır.

@2019 Tüm hakları saklıdır. www.tarikznursal.com.tr MAIL GİRİŞ