Meme Kanseri Belirtileri

En önemli belirti ele gelen şişliktir. Özellikle yeni olan ve giderek büyüyen şişlik ya da sertlik kuşku uyandırmalıdır. Bu sertlik meme dokusunda hareket ettirilemiyor ve kenarları düzensiz ise daha da kuşkulanmak gerekir.

Meme derisinde veya başında çekilme önemli bir belirtidir. Burada büyüyen kanser topağı memenin şekil veren sert liflerini (Cooper bağları) içine alır ve sıkıştırır. Bu da ilgili bağın kısalmasına ve üzerindeki deriyi içe çekmesine neden olur.

Bir başka belirti ise meme derisinde kalınlaşma ve sertleşmedir. Burada da kanser hücreleri lenfatik kalanları tutar ve dokuda sıvı birikimi olur. Bu da derinin kalınlaşmasına ve kıl köklerinin gömülmesine neden olur. Ortaya çıkan görüntüye portakal kabuğu manzarası denir (Şekil).

Ayrıca meme başından akıntılar da bazen kuşku uyandırmalıdır. Özellikle kendiliğinden olan kanlı akıntı araştırılmalıdır. Ancak birçok kadında meme başını sıkarak veya kendiliğinden olan masum akıntılar olabilir. Bu masum akıntılar daha çok sarı-yeşil zaman zaman kahverengiye çalan renktedir. Bunun nedeni süt kanallarında salgılanan sıvının birikip meme başındaki tıkacı aşarak akmasıdır.

Kanser hücresinin bölünme ve çoğalma hızına göre değişiklik gösterse de tek bir hücrenin ele gelen ya da belirti veren kanser dokusuna dönüşmesi birkaç seneyi alabilir. Kanserli doku ne kadar küçük yakalanırsa (erken evre) tedavi şansı da o kadar artar. Bu nedenle kanserli doku ele gelmeden tanı koymak önemlidir. Kanser tarama programlarının da temel mantığı budur.

@2019 Tüm hakları saklıdır. www.tarikznursal.com.tr MAIL GİRİŞ